Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení

Mikroregion Český Smaragd na Benešovsku začal spolupracovat s Posázavím o.p.s., získal svého manažera a plánuje svižnější rozvíjení obcí.

logo_cesky-smaragdMikroregion Český Smaragd se nadechl a startuje svoji novou etapu.  Obce svazku kolem Trhového Štěpánova budou těsněji spolupracovat, pokusí se o dynamičtější rozvoj a vypracují vlídné prostředí pro své obyvatele i návštěvníky. Také proto má teď mikroregion Český Smaragd svoji manažerku. Zaměstnává ji společnost Posázaví o.p.s.

Město, městys, vesnice a malebné osady Českého Smaragdu najdete v členité oblasti Vlašimské pahorkatiny -  na území od Javornické hůry až ke břehům řeky Sázavy a vodní nádrže Želivka. Svazek tvoří osm obcí: Trhový Štěpánov, Zdislavice, Hulice, Kladruby u Vlašimi, Tichonice, Rataje, Chlum a Javorník. Uskupení se nazývá Český Smaragd podle jeho výjimečně krásné a bohaté přírody, ve které převládá zelená barva, tak jako v proslulém drahokamu. Všudypřítomné jsou lesy a háje. V regionu se nacházejí i vzácné přírodní lokality.

Mikroregion Český Smaragd byl založen v roce 2006.  Po letech existence se rozhodl navázat spolupráci s  Posázavím o.p.s. Požádal také o zajištění manažera, který by měl obcím v nové strategii pomoci. Manažerkou Českého Smaragdu se stala Eva Vrzalová.  Postupy a náměty k práci bude čerpat právě v Posázaví o.p.s., které už s většinou sousedních mikroregionů spolupracuje.  „Ke slovu by hlavně měly přijít investiční akce, které jsou v obcích Českého Smaragdu dlouho připravované, ale doposud neuskutečněné. Zástupcům obcí leží na srdci v první řadě dobré zázemí pro místní občany, ale plánují také nové, lákavé cíle pro turisty,“ říká Eva Vrzalová.

„Půvab zdejšího kraje spočívá v citlivém soužití předků s přírodou a metafyzičnem. Na polních cestách i hluboko v lesích najdete řadu posvátných míst, typické jsou studánky. Lidé k nim chodí rozjímat odnepaměti,“ přibližuje mikroregion jeho nová manažerka.  „O opravdových raritách často vědí jen místní obyvatelé. Například v dosud nenápadném městysi Zdislavice je kostnice – jedna z mála ve středních Čechách. Povědomí o Českém Smaragdu by se mělo změnit a obce by měly získat větší šanci k vylepšení zdejšího prostředí,“ doplňuje.

MgA. Eva Vrzalová

Kontakt pro další informace: