Plané výjezdy na požáry bude muset mladík zaplatit
Celkem čtyřikrát zavolal na linku tísňového volání 112 osmnáctiletý mladík a oznámil požár.
První případ oznámil 26.září 2010 před půl osmou večerní. Měla hořet konírna u Neveklova. Na místo přijela hlídka týneckých policistů, dva vozy hasičů z Benešova a dva vozy dobrovolných hasičů z Neveklova. Společně propátrali oblast Netvořice - Všetice, Heroutice a Neveklov - Nová Živohošť. Požár ani pohyb podezřelých osob nezjistili.
Následující den ve večerních hodinách policisté přijali další dvě oznámení o požárech. Nejdříve měla hořet blíže neurčená věž ve směru jízdy autem z Netvořic na Kamenný Přívoz a pak kravín u Netvořic. Tam se podle oznamovatele mělo nacházet osobní vozidlo a dvě osoby s kanystry, které manipulovaly s otevřeným ohněm. Policisté, profesionální i dobrovolní hasiči opět propátrávali oblast u Netvořic, Dunávic a Vojtěchova, silnice a zemědělské objekty. Výskyt požáru nebo podezřelých osob opět nezjistili.
4. listopadu po osmé hodině večerní pak policisté byli informováni o dalším požáru. Tentokrát měl u obce Chleby hořet les. Jak se později ukázalo, i v tomto případě se jednalo o planý poplach.
Kriminalisté prošetřováním případů zjistili, že muž ve všech čtyřech případech na linku tísňového volání zavolal ze stejného telefonního čísla a vždy se představil pod jiným jménem. Případ objasnili a osmnáctiletému mladíkovi z Týnecka ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu šíření poplašné zprávy. Za toto jednání mu hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců do tří let.
Hasiči škodu za plané výjezdy vyčíslili na čtyřicet sedm tisíc korun. Středočeská policie se také připojila k trestnímu řízení s náhradou škody. Po mladíkovi bude požadovat uhrazení nákladů spojené s výjezdy na místa údajných požárů.
por. Bc. Zuzana Stránská